Symbolika sztandaru Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Korfantowie

godlo1Myśli, co ptakiem wzlatują wysoko,
Serca otwarte, radosne, dziecięce,
Czyny cenniejsze niż srebro i złoto,
Ojczyźnie – Matce składamy w podzięce.

Sztandar Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Korfantowie został zakupiony dzięki wysiłkowi i blisko dwuletniej pracy, rzeszy przyjaciół zespołu szkolno-przedszkolnego. Sztandar wykonała na zamówienie Rady Rodziców szkoły, firma „Haftina” Michalscy spółka jawna, z Piotrkowa Trybunalskiego. Uroczystość przekazania sztandaru społeczności szkolnej miała miejsce 9 października 2013 r. Wydarzenie to stało się zwieńczeniem marzeń wielu pokoleń wychowanków korfantowskiej placówki.

Sztandar symbolizuje jedność i nawiązuje do poczucia wspólnoty dorosłych i dzieci – to symbol zbiorowości szkolnej, nośnik historii i tradycji.

Opis sztandaru:

Kaganek to niewielkie naczynie gliniane lub godlo2metalowe, które w przeszłości służyło do oświetlania, umożliwiając pracę po zmroku. Kaganek uznaje się za symbol światła i oświecenia, szerzej zaś – edukacji, poznania i rozumu.

Księga symbolizuje prawdę, uczynność, roztropność i wiedzę. Najczęściej traktowana jest jako symbol nauki.

Miecz obosieczny symbolizuje siłę i prawdę. Jest nośnikiem etosu rycerskiego, współcześnie natomiast – żołnierskiego.

godloKształt tarczy herbowej wywodzi się od tarczy obronnej i jak skrzyżowane miecze, nawiązuje do świetnych tradycji Wojska Polskiego stojącego na straży suwerenności Polski. Na tarczy umieszczono herb Korfantowa.

Herb przedstawia srebrny zamek o trzech wieżach, na błękitnym polu. Wieże pokryte są czerwonymi, szpiczastymi dachami, zwieńczonymi złotymi kulami z wiatrowskazami. W górnych częściach wież znajdują się okienka. W części środkowej zamku widnieje otwarta brama. Zamek w herbie jest oznaką tradycji miejskich Korfantowa. Otwarta brama – gościnności. W dolnej części herbu, u podstawy zamku umieszczono fale wody symbolizujące rzekę Ścinawę Niemodlińską, nad którą leży miasto oraz gmina Korfantów.

Na sztandarze umieszczono godło Rzeczypospolitej Polskiej – wizerunek orła białego w koronie na czerwonym tle. W napisie otokowym utkano motto szkoły: MYŚLI, SERCA, CZYNY – OJCZYŹNIE.

godlo5

Marek Misztal

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz